در زمان مطالعه این مقاله، از گوش دادن به موسیقی نیز لذت ببرید.

دکوراسیون داخلی و تاثیر آن بر افراد

دکوراسیون داخلی و تاثیر آن بر افراد به چه میزان می باشد؟ دکوراسیون داخلی مانند دیگر هنرها، دارای سبک و سیاق اصولی است که براساس سلیقه ها و نیازهای هر فرد دستخوش تغییر می باشد. دکوراسیون یک فضا، حاصل در کنار قرار گرفتن عناصر متعددی است که تاثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر رویا فراد می گذارد و افراد واکنش های متفاوتی نسبت به دکوراسیون ها مختلف از خود نشان می دهند، که موجب بهبود بخشیدن عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است.

از این رو طرح های دکوراسیون و مبلمان باید به گونه ای طراحی شودند که منطبق با خواسته های درونی انسان باشد، هدف اصلی ازانجام دکوراسیون داخلی بالا بردن کارای و زیبا سازی فضا و هماهنگی آن با احساسات درونی انسان می باشد. در چیدمان یک مکان ابتدا باید اصول اولیه یعنی توجه به کاربرد فضا و روانشناسی، موقعیت فضا، شناخت سبک متداول در چیدمان، روانشناسی رنگ، محل قرارگیری، شناخت کادر (دیوار)، شناخت ارگونومی و تاثیر نور را مدنظر قرارداد.

آنچه در این مطلب می خوانید:

 

دکوراسیون داخلی و تاثیر آن بر افراد

درون گرایی و برون گرایی

طراحی داخلی به این موضوع می‌پردازد که قرار است از فضای موردنظر چه استفاده‌ای کنیم. نکته حساس در طراحی یک فضا این است که هم موجب برانگیختن و تحریک شدن احساسات و هم موجب تمرکز و آرامش شود. به بیانی دیگر حس برون‌گرایی و درون‌گرایی را باهم القا کند. وجود هردوی این احساسات در یک فضا، کار ساده‌ای نیست و نیازمند برقراری ارتباط مؤثر میان آن دو است.

 

عناصر در طراحی داخلی

طراحی داخلی برخلاف تصوری که بیشتر مردم دارند، فقط مربوط به مبلمان و پرده نیست. دکوراسیون داخلی هنوز برای خیلی ها ناشناخته است و حتی نمی دانند که دارای گرایش های مختلفی نیز می باشد. از آنجا که افراد در چند سال اخیر تنوع طلب تر از سال های قبل شده اند، نیاز خود را به دکوراسیون بیشتر درک کرده اند.

سلیقه افراد و ارتباط آن با طراحی داخلی

برخی فکر میکنند طراحی داخلی نیاز به تخصصی لوکس و تزئینی دارد. در صورتی که کاربرد آن امروزه وسیع تر شده و از اصول علمی و مهندسی پیروی میکند. در طراحی و دکوراسیون چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد، نیازهای افراد با توجه به شخصیت، سن، علایق و سلیقه های فردی است. در واقع طراحی داخلی باید در مسیر به وجود آوردن محیطی متناسب با نیازهای افراد ایجاد شود.

 

ارتباط میان انسان‌ها و طراحی

ایده‌های طراحی از ذهن انسان‌ها می‌آیند و همین ایده‌ها بعداً تعریف‌کننده‌ی افکار شخص می‌شوند. هنگامی‌که به این باور برسیم که هیچ‌کدام از این دو بدون دیگری در ارتباط با هم‌معنا نمی‌یابند، می‌توانیم نحوه ارتباط طراحی با رفتار و مشخصات روان‌شناختی افراد را درک کنیم.

واقعیت این است که یک ساختمان بدون آدم‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، تنها یک فضای خالی است. تنها پس از استقرار افراد در این فضای خالی است که دارای هدف و عملکرد می‌شود. طراحی تنها روشی است که از طریق آن می‌توان فضا را جذاب‌تر، راحت‌تر و همچنین امن و کارآمدتر کرد.

 

آیا تغییر دکوراسیون هزینه اصافی است؟

برخی افراد فکر میکنند که طراحی و تغییر دکوراسیون به هزینه بالایی نیاز دارد در حالی که اقدامی فنی در جهت بهبود فضا و مدیریت آن است. به گفته یکی از متخصصان طراحی، افراد حتی می توانند با تغییر رنگ یک دیوار، تعویض پرده و یا تغییر اشیاء، محیط خامنه را متحول و دگرگون سازند, البته این تغییرات مثبت نیز به درک درست از رنگ، نرم، ریتم و توازن عناصر دارد. همه این ها باید با سلایق افراد در نظر گرفته شود. زمانی طراحی بی اثر و با هزینه اضافی است که بدون فکر و اندیشه انجام گیرد. بنابراین طراحی با هزینه گزافی همراه نیست و میتوان با اندکی هزینه تغییرات بزرگی را به وجود آورد.

روحیات و خلاقیت

افکار و احساسات ما به‌سادگی می‌تواند تحت تأثیر موارد بسیاری قرار گیرد. فضایی که در آن قرار می‌گیریم، یکی از عوامل بزرگی است که در روحیات ما اثر می‌گذارد. این، موضوعی آشنا برایمان بوده است، اما امروز قصد داریم، در مورد چگونگی کارکرد آن بیشتر توضیح دهیم.

یافتن انواع راه‌حل‌ها و نکات در تزئین و دکوراسیون خانه، هیجان‌انگیز است. حالا ما می‌توانیم با استفاده از حداکثر خلاقیتمان و تنها با تمرکز بر روی اینکه چه نوع فضایی به ما حال و هوایی خاص می‌دهد، به طراحی فضاهای موردنظرمان بپردازیم.

این موضوع چنان از اهمیت بالایی برخوردار است که بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی مانند آکادمی علوم اعصاب در سان دیگو در حال تحقیق و تبلیغ بر روی این مبحث هستند. در بسیاری از دانشکده‌های معماری نیز واحدهای آموزشی خاصی به این مبحث اختصاص داده‌شده است.

 

بکارگیری رنگ های مناسب

یکی از مهمترین محورها در حوزه طراحی داخلی، موضوع انتخاب رنگ در فضای مورد نظر است. برخی از رنگ ها این خاصیت را دارند که موجب درمان بعضی بیماری ها مانند افسردگی، فشارخون و… می شوند. به طور مثال استفاده از رنگ آبی در آیتم های داخلی خانه موجب کمتر شدن تعداد ضربان قلب و آرامش قلب، در حالی که رنگ قرمز ضربان را شدیدتر میکند. همچنین استفاده از این رنگ قرمز و رنگ زرد در غذا موجب افزایش اشتها میشود.

رنگ ها همچنین نشان دهنده صفات نیز هستند؛ مثلا رنگ آبی به همراه سفید نشانه پاکیزگی میباشد به همین دلیل است که بیشتر از این رنگ در فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام استفاده میشود. بنابراین رنگ ها در کاربردی بودن فضا تاثیر زیادی دارند.

 

بعضی نکات جالب دیگر درباره نحوه تاثیر طراحی بر روی خلق و خو

علاوه بر مواردی که در بالا به آن پرداختیم، عناصر دیگری در طراحی داخلی وجود دارند که بر خلق‌وخوی افراد تأثیر دارند. یکی از این عوامل بسیار مهم، نورپردازی است. اینکه چه نوری در محیط جاری است، بسیار مهم است. به‌عنوان‌مثال، نور بسیارکم، چشم‌ها را خسته می‌کند و در طولانی‌مدت، احساس خستگی و کسالت را برای افراد به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر، استفاده از نور خورشید در فضاهای مختلف تأثیرات مثبت فراوانی دارد.

به‌عنوان‌مثال در یک محیط آموزشی به بهبود نمرات دانش‌آموزان کمک می‌کند. ضمناً افزایش نور خورشید موجب تقویت عملکرد کلی ساکنین خانه‌های سالمندان می‌شود. اما برای فضای استراحت، پیشنهاد می‌شود از نورپردازی ملایم استفاده شود، چراکه تابش نور تند و مستقیم، آرامش را حین استراحت از افراد سلب می‌کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn
در email به اشتراک بگذارید
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات

میکروسمنت
بازسازی خانه و ساختمان
تیم نویسندگان

میکروسمنت

آمار بازدید: 72 میکروسمنت یک پوشش برای دکوراسیون داخلی، بیرونی و برای برخی وسایل مانند میز و کمد (برای شکل ظاهری و یا بازسازی آن)

ادامه مطلب »
قیمت میکروسمنت
دکوراسیون داخلی
تیم نویسندگان

قیمت میکروسمنت

آمار بازدید: 336 قیمت میکروسمنت به همراه خصوصیات و نحوه اجرای آن بصورت اصولی را در این مقاله مطالعه نمایید. میکروسمنت یک پوشش تزئینی، پلیمری

ادامه مطلب »
میکروسمنت
دکوراسیون داخلی
تیم نویسندگان

سبک ساحلی

آمار بازدید: 34 سبک ساحلی، بیشتر مردم ما در اولین فرصت آخر هفته و یا تعطیلات دنبال رفتن به جایی مثل سواحل شمال یا جنوب

ادامه مطلب »