دیوارپوش و کفپوش بدون درز

فهرست مطالب

از چه زمانی پوششهای یکپارچه محبوبیت پیدا کردند

تا حدود 10 سال پیش، کسانی که در حوزه صنعت ساختمان فعالیت می‌کردند در اکثر مواقع برای انتخاب متریال نهایی، ناچار به استفاده از پوشش‌هایی مثل کاشی، سرامیک، سنگ، موزاییک و… بودند. همه این مصالح نیاز به بندکشی دارند و در نتیجه بین قطعات، درز ایجاد می‌شود که این امر باعث به وجود آمدن معایب زیبایی شناختی، کاربردی و بهداشتی می‌شود.  برخی از این معایب به سرعت و برخی دیگر با گذشت زمان گریبان‌گیر کاربرین فضای موردنظر می‌شوند. خوشبختانه در سال های اخیر با روی کار آمدن انواع پوشش‌های یکپارچه که شکل‌های مختلف دیوارپوش بدون درز و کفپوش بدون درز را شامل می‌شوند، این مشکل حل شده است.

مزیت دیوارپوش بدون درز و کفپوش بدون درز

آن دسته از مصالح ساختمانی که نیاز به بندکشی و ملات دارند، معمولا به صورت اِسلَب تولید می‌شوند دلیل به وجود آمدن درز بین این قطعات کوچک بودن آنها نسبت به سطح مورد اجراست. اما دقیقا چه ایراداتی در این موارد ایجاد می‌شود؟

  1. درز های بین کاشی و سرامیک محل تجمع انواع آلودگی و باکتری هستند و به دلیل آنتی‌باکتریال نبودن آنهاست که پس از مدتی، رنگ این بخشها به کدری و زردی می‌گراید. و همچنین چون ملات بین قطعات نفوذپذیری بسیار زیادی دارد این آلودگی ها به عمق درزها نفوذ کرده و قابل تمیز شدن با هیچ شوینده‌ای نیستند. این مسئله خصوصا برای کف حائز اهمیت است چون تماس مستقیم با انواع منابع آلودگی دارد. این یکی از دلایلی است که بر تعداد طرفداران شکل‌های مختلف کفپوش بدون درز، روزبه روز افزوده می‌شود.
  2. آنتی باکتریال نبودن فاصله بین قطعات مصالح، و نفوذ و ماندگاری آلودگی در این قسمتها، باعث از بین رفتن جلوه سطح پس از مدتی کوتاه بعد از نصب مصالح می‌شود. بسیاری از کاربران از کهنه و فرسوده به نظر رسیدن نمای فضاهایی که مدت کمی از ساخت یا بازسازی آنها می‌گذرد و به این مشکل دچار می‌شوند، شکایت دارند.
  3. به دلیل همسطح نبودن سطح نهایی بعد از نصب این مصالح تمیز کردن همه بخشها اغلب با مشکل مواجه است. پوشش های بدون درز بسیار راحت تر و با سرعت بیشتری قابل نظافت هستند.
  4. نصب مصالحی مانند سنگ، سرامیک و کاشی باعث کوچکتر دیده شدن فضا می‌شود، انواع کفپوش و دیوارپوش بدون درز، به وسیعتر دیده شدن سطوح دیوار، کف و … کمک زیادی می‌کنند. مخصوصا زمانی که فضای مورد نظر مساحت کمی داشته باشد، مانند بین کابینتها. اغلب بندکشی در این قسمت باعث ایجاد مزاحمت بصری است.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
قیمت میکرواکسپوز
قیمت میکرواکسپوز
قیمت میکروترازو
قیمت میکروترازو (9 فروردین 1402)
دیوارپوش و کفپوش بدون درز
ترک میکروسمنت
بوجود آمدن ترک‌ میکروسمنت و چگونگی جلوگیری از آن
اجرای میکروسمنت
اجرای میکروسمنت