هشتیـکو ... جایگزینـی نـدارد جایگزینـی نـدارد

در زمان مطالعه این مقاله، از گوش دادن به موسیقی نیز لذت ببرید.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد. از این جهت که در این مورد مباحث علمی و عملی بسیاری در دنیا مطرح شده است. وقتی در مورد رنگ شناسی دکوراسیون صحبت می کنیم، باید بدانیم که رنگ ها به طور تصادفی مورد استفاده قرار نمی گیرند. در نگاه اول ممکن است فکر کنیم انتخاب رنگ ها به عنوان مثال برای یک اتاق خواب، یا برای کل خانه ساده است، زیرا ما آنچه را که دوست داریم را انتخاب می کنیم.

آنچه در این مطلب مطالعه خواهید نمود:

 

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ شناسی دکوراسیون

در بسیاری از موارد نتایج بسیار خوب هستند، اما در اغلب موارد، اگر شما چیزی درباره رنگ ها نمی دانید و اینکه چه ترکیباتی برای سبک منزل شما عالی به نظر می رسند، نتایج آن ممکن است هیچ چیز مشترکی با ظاهر حرفه ای و آن چیزی که در ذهن شما بوده نداشته باشد.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ شناسی در طراحی دکوراسیون داخلی

با اضافه کردن یک رنگ خاص یا ترکیبی از رنگ ها می توانید به سادگی رنگ دیوارهای خانه خود را را تغییر دهید. اتاق شما با ایجاد توهم نوری، کوچک تر یا بزرگ تر شود.

بنابراین اول باید بدانیم که در کل سه رنگ اصلی داریم: زرد, قرمز و آبی. وقتی این رنگ های اصلی را با هم ترکیب می کنیم رنگ های ثانویه و فرعی را به دست می آوریم:

  • زرد و آبی، سبز می شود.
  • زرد و قرمز، نارنجی می شود.
  • آبی و قرمز، بنفش می شود.

رنگ های اصلی را می توان با رنگ های ثانویه مخلوط کرد و رنگ های متفاوتی را به دست آورد، که رنگ های سومین نامیده می شوند. رنگ ها مکمل یکدیگر در گراف هستند. هر جفت رنگ ها مکمل یکدیگر هستند و یک رنگ خنثی تولید می کنند.

هر فردی رنگ ها را سرد یا گرم می بیند. اگر نمودار رنگ را می بینید, معمولاً رنگ های سرد، در رنگ های آبی و سبز هستند و رنگ های گرم در سمت نارنجی و قرمز قرار دارند.

رنگ ها حالت خاصی از ذهن به ما می دهند, می تواند ما را تشویق کند, می تواند ما را خوشحال کند, می تواند باعث شود احساس امنیت و آرامش کنیم, می تواند توانایی تمرکز یا به یاد آوردن چیزهای دلپذیر را افزایش دهد.

رنگ هایی هم وجود دارند که ما را افسرده می کنند, اجازه دهید چیزهای غم انگیز را به خاطر داشته باشید, می توانند خسته کننده باشند یا بعد از مدتی آزاردهنده شوند. ما باید این موضوع را وقتی که رنگ های خود را انتخاب می کنیم, در نظر بگیریم. بالاخره ما کسانی هستیم که در خانه هستیم و خیلی مهم است که در مورد آن احساس خوبی داشته باشیم.

 

مطالعات درباره رنگ در طراحی داخلی

برای پاسخگویی به این نیازها، مطالعات و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از فضای داخلی و سازمان دهی فضای داخلی صورت گرفته است که پایه های معماری داخلی و طراحی داخلی را تشکیل داده اند. در طراحی داخلی، عوامل موثر بر آرامش و آسایش فردی وجود دارد که شامل اثرات روحی تنظیم نور، ویژگی های مواد (گرم یا سرد)، عایق صدا، راحتی گرما و انتخاب رنگ ها می شوند.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

عنصر حیاتی رنگ در طراحی داخلی

رنگ یک بخش ضروری از طراحی داخلی است. بنابراین، مطالعه رنگ برای طراحی داخلی و اثرات رنگ اهمیت حیاتی دارد. همانند دلیل شاد بودن یک فرد در روز آفتابی است و همچنین دلیل ناراحت بودن فردی در روز بارانی می باشد. رنگ شامل انرژی می باشد که در احساسات و فرآیندهای شناختی تاثیر دارد و واکنش های روانشناختی نسبت به رنگ ها، نتیجه تغییرات در وضعیت احساسات و توجه فرد است.

هنگامی که رنگ ها مشاهده می شوند و به مغز منتقل می شوند، مغز یک هورمون تولید می کند که بر وضعیت عاطفی فرد، احساسی و میزان انرژی تاثیر می گذارد. به دلیل اینکه امواج رنگی می توانند توسط بدن جذب شوند، اثر رنگ نمی تواند تنها به ادراک بصری محدود شود. نتایج مشابهی در تحقیقات انجام شده توسط هری ولفر و کاترین سام انجام شده است که هر دو کودکان ذخیرهن مبتلا به اختلال دید و اختلال نقص را مورد مطالعه قرار دادند.

نتایج نشان می دهد که ما فراتر از حد بصری تحت تاثیر رنگ ها قرار می گیریم. یک فرضیه ادعا می کند که علیرغم فقدان توانایی بصری، انتقال دهنده های عصبی در چشم ما اطلاعات مربوط به نور را به مغز انتقال می دهند و این اطلاعات هیپوتالاموس را قادر می سازد تا هورمون خاصی تولید کند. که دقیقا هورمونی است که اثرات متعدد در حالت روانشناختی ما، وضوح منطقی و سطح انرژی دارد.

 

رنگ شناسی رنگ قهوه ای در دکوراسیون

با رنگ قهوه ای, شما می توانید احساس طبیعی بودن و راحتی را به خانه خود القا کنید. رنگ های قهوه ای معمولا با سایه های مشکی, زرد, خاکستری, سبز, قرمز و حتی ارغوانی ترکیب می شود.

چون از ترکیبی از رنگ های مختلف ساخته شده است, قهوه ای در هیچ جای دیگری در نمودار رنگی یافت نمی شود و اغلب رنگ خنثی محسوب می شود. رنگ قهوه ای می تواند بسیار خوشایند باشد، اگر ما به شکلات, قهوه و کیک فکر کنیم.

این رنگ زیاد در طبیعت یافت می شود. تقریباً هر گیاهی که پیدا می کنیم، رنگ قهوه ای دارد. در بسیاری از جاها قهوه ای رنگ زمین است. بنابراین قهوه ای می تواند حس امنیت و ثبات را به ما بدهد. این رنگ برای شما عالی است, اگر شما عاشق گربه هستید.

می توانید تصور کنید که یک گربه در گوشه اتاق نشسته است و شما و بچه گربه تان مشغول تماشای فیلم با بخاری هستید. در ترکیبات داخلی, قهوه ای می تواند عمق و گرما را اضافه کند.

در طرح های رنگ خنثی، می توانید کمی رنگ قهوه ای به آن ها اضافه کنید تا از آن ها استقبال بیشتری کنید. مبلمان و کف پارکت زیبا و یا رنگ های طبیعی می توانند سلیقه خوبی باشند. یا اگر از رنگ های طبیعی قهوه ای در چوب های پولیش نشده استفاده می کنید، یک اثر روستایی دلپذیر ایجاد می کند.

 

تاثیر رنگ سفید در طراحی دکوراسیون

از اثرات روانی رنگ سفید برای ایجاد یک نگاه تازه و تمیز در منزل خود استفاده کنید. مردم چیزهای مختلفی را با سفید دوست دارند.سفید برای ایجاد ظاهری سبک, آرام و خالص به کار می رود.

اگر در یک اتاق بر روی دیوارها, مبلمان یا کف اتاق استفاده شود, سفید ممکن است این احساس را بدهد که خیلی بیشتر از آن چیزی است که هست و می تواند طراوت تازه ای را ببخشد.

اگر نمی خواهید اتاق بسیار رنگی داشته باشید، اما سفید زیاد نمی خواهید, می توانید از سفید در ترکیب با دیگر رنگ های خنثی استفاده کنید. سیاه, قهوه ای یا خاکستری با سفید تناسب دارد.

برای استفاده از تاثیرات روان شناختی رنگ سفید, شما نباید زیاد از آن استفاده کنید, فقط برای تاکید بر چیزهای خاصی از قبیل پنجره ها و چارچوب درها.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ شناسی دکوراسیون با رنگ خاکستری

رنگ خاکستری، تشریفاتی را به نمایش می گذارد که ظرافت لطیف بدون محافظه کاری دارد. اثر رنگ خاکستری بسیار بستگی به سایه رنگی دارد که از آن استفاده می کنید. برای مثال, اگر خاکستری یک ته رنگ زرد داشته باشد, به خصوص اگر شما چیزهایی در اتاق در رنگ های مختلف قهوه ای داشته باشید، زیبا است.

اما یک سایه زیبا از خاکستری, در ترکیب با یک رنگ سفید روشن, می تواند ظاهر تمیز و تازه ای را ایجاد کند. اگر مناطق خاکستری زیادی دارید, غالب خواهند شد و محیطی خسته کننده ایجاد خواهند کرد.

 

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

از اثرات روانی رنگ سیاه برای ایجاد یک وجه زیبا و پررنگ برای منزل خود استفاده کنید. اگر به شیوه ای هوشمندانه از آن استفاده کنید, رنگ سیاه, جوی ظریف و پیچیده به طراحی داخلی می دهد. اگر رنگ پس زمینه روشن یا خنثی باشد, هر چیزی که سیاه است, خاموش خواهد شد.

رنگ سیاه برای بیرون آوردن چیزهای خاصی در یک اتاق ایده آل است. اغلب افراد رنگ سیاه را با مرگ, سوگواری, بیوگی و عموماً با موقعیت های رسمی و جدی مرتبط می دانند. در نتیجه زیاد از سیاه استفاده نکنید, فقط برای برجسته کردن چیزهایی مانند قاب های عکس, جداول کوچک, و غیره استفاده کنید.

 

رنگ شناسی رنگ زرد در دکوراسیون

از اثرات رنگ زرد برای دادن جوی روشن و خوش بینانه برای منزل خود استفاده کنید. اثرات رنگ زرد با تفاوت های جزیی آن فرق می کند. یک زرد کم رنگ که بر روی دیوارها یا سقف اعمال می شود می تواند کمی نور را در خانه شما به همراه داشته باشد, در حالی که ممکن است پس از مدتی, یک رنگ تیره تر شود.

اگر نمی خواهید از آن بر روی دیوارها استفاده کنید, می توانید به روش های دیگری از آن استفاده کنید. برای مثال, زرد برای چیزهای ایستاده عالی است. شما می توانید از مقادیر کم از لوازم زرد, گل و یا عکس استفاده کنید.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ قرمز و رنگ شناسی دکوراسیون داخلی

از قرمز برای ایجاد یک جهت تشدید شده و جذاب برای اتاق خود استفاده کنید. رنگ قرمز اغلب نشانه تهدید است و می تواند ضربان قلب و خون را افزایش دهد، اما با سایه گرم تر می توانید احساس خوبی داشته باشید. اتاقی با رنگ قرمز زیاد می تواند سطح اشتیاق را افزایش دهد. رنگهایی مثل نارنجی, قرمز برای افزایش اشتها و در نتیجه در آشپزخانه ها استفاده می شود.

 

رنگ شناسی دکوراسیون برای رنگ صورتی

شما می توانید از رنگ صورتی برای ایجاد جوی تازه و زیبا در خانه استفاده کنید. در بیشتر کشورها، رنگ صورتی رنگی به عنوان رنگ زنانه دیده می شود و اغلب مرتبط با همه چیز مربوط به دختران است.

به طور کلی، استفاده از صورتی در طراحی داخلی، اثرات روان شناختی آرامش بخش و راحتی دارد. برخی از رنگ های صورتی حس تازه و شیرینی دارد که می توانند با شیرینی همراه باشند.

 

رنگ شناسی رنگ بنفش در دکوراسیون

از اثرات روان شناختی رنگ بنفش برای ایجاد یک محیط لوکس و گران قیمت برای منزل تان استفاده کنید، اگر رنگ آبی داشته باشد، می تواند آرامش بخش باشد و به یک فضای مرموز تبدیل شود. با سایه قرمز توجه بیشتری را به خود جلب می کند و بر اتاق مسلط می شود. رنگ بنفش نماد طولانی سلطنت و قدرت است.

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی در رنگ شناسی دکوراسیون

با رنگ آبی می توانید یک دید سرد و شفاف ایجاد کنید. در طراحی داخلی می توانید از آبی برای ایجاد فضای کار و مدیتیشن استفاده کنید. رنگ آبی برای کاهش فشار خون و ضربان قلب است. از آن برای طراحی فضای داخلی برای بزرگ کردن اتاق با سایه بسیار روشن آبی استفاده کنید.

شما می توانید از آبی برای خنک کردن یک اتاق با نور خورشید و گرما زیاد، استفاده کنید. در بخش دنیای مد نمناک چند بار اشاره کردیم که اگر رنگ آبی در آشپزخانه، رنگ، مبلمان و یا ظروف مورد استفاده قرار گیرد، گفته می شود که اشتها را کاهش می دهد و شما می توانید وزن کم کنید.

 

رنگ شناسی دکوراسیون با رنگ سبز

از اثرات روانی رنگ سبز ایجاد فضای آرام و آرامش بخش در خانه است. اثرات روانی رنگ سبز رنگی شبیه به رنگ آبی است، سبز به عنوان آرامش و شفافیت است. سبز برای چشم و طبیعت بسیار آرامش بخش است و طبیعت چیزهای زیادی به ما می دهد. بهترین راه برای استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی ترکیب چندین رنگ، یا سبز ترکیبی و با رنگ های دیگر است.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

دیگر مقالات

میکروسمنت چیست؟
بازسازی خانه و ساختمان

میکروسمنت چیست؟ (آپدیت مهر 1400)

میکروسمنت چیست؟ اگر به دنبال اطلاعات فنی و تخصصی در مورد میکروسمنت هستید، جای درستی آمده اید؛ دراین مقاله ما به عنوان تولیدکننده بهترین پودر

ادامه مطلب »
قیمت میکروسمنت
دکوراسیون داخلی

قیمت میکروسمنت (آپدیت دی ماه 1400)

قیمت میکروسمنت (Microcement) به همراه خصوصیات و نحوه اجرای آن بصورت اصولی را در این مقاله مطالعه نمایید.میکروسمنت یک پوشش تزئینی، پلیمری و کامپوزیت آلی

ادامه مطلب »