هشتیـکو ... جایگزینـی نـدارد جایگزینـی نـدارد

در زمان مطالعه این مقاله، از گوش دادن به موسیقی نیز لذت ببرید.

نقش نور در دکوراسیون داخلی

نقش نور در دکوراسیون داخلی و عوامل موثر در آن کدامند؟ یکی از عناصری که در زیبایی و تاثیرگذاری دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می گیرد، نورپردازی است. یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیت ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می ماند. برای اعمال نور در فضا در ابتدا باید جهت آن مشخص شود، سپس میزان نور با توجه به ابعاد فضا تنظیم شود.

بسیاری از افراد بر این عقیده اند که نورپردازی اهمیت کم تری نسبت به عملکرد زیبایی شناختی در فضا دارد. به این صورت که در درجه اول نوع و میزان نور و پس از آن زیبایی شناسی آن مورد توجه باشد. اما این برخلاف باور عموم است. بسیاری از معماران و طراحان داخلی بر این باورند که طراحی نورپردازی مناسب می تواند به شدت بر ایجاد حس آرامش، راحتی و امنیت افراد به خصوص کودکان تأثیر مثبت داشته باشد همچنین ارزش های زیبایی شناختی، عملکردی و محیطی را افرایش دهد. به علاوه انتخاب سیستم نورپردازی به عنوان یک کل ممکن است که به بهبود بهره وری و پایداری در داخل ساختمان کمک کند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

نقش نور در دکوراسیون داخلی

انتخاب نور مناسب مطابق با کاربرد

قبل از انتخاب این که از کدام نور استفاده کنید، هدف آن را درک کنید. به عنوان مثال، یک اتاق مطالعه به نورپردازی نقطه ای احتیاج دارد، در حالی که آشپزخانه، ناهار خوری و اتاق نشیمن به مدارهای مختلف نور نیاز دارد تا عمق و بافت هر فضا را بوجود بیاورد.

 

تاثیر انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

اگر می ‌خواهید نورپردازی فضای منزل یا محل کارتان، هم شیک و دلنشین باشد و هم کاربردی، باید این سه نوع نورپردازی را در نظر داشته باشید:

 • نورپردازی عمومی
 • نورپردازی کاری
 • نورپردازی تاکیدی

این سه، در کنار یکدیگر، باعث می ‌شوند که هم خانه‌ تان شیک به نظر برسد و هم نور کافی برای انجام کارها و نور مناسب برای استراحت کردن در خانه وجود داشته باشد.

بازتاب و سایه

جایی که منبع نور قرار دارد، مشخص می کند که سایه ها و برجستگی ها در کجا قرار می گیرند. بدون ایجاد سایه، نمی توانید به بافت، تنوع یا جو مناسب برسید. بسته به عملکرد فضا، نورپردازی مناسبی را اجرا کنید تا در صورت لزوم بتوانید بازتاب ها و برجستگی هایی را بوجود بیاورید یا در صورت لزوم آنها را تقویت کنید.

 

ایجاد نقطه کانونی

در هر اتاق، روشن ترین نقطه همیشه جلب توجه خواهد کرد. یک قسمت فرو رفته مانند آینه داخل دیوار می تواند به نقطه کانونی تبدیل شود. اگر شکافی در اتاق وجود ندارد، می توانید برای ایجاد یک کانون مرکزی از یک شومینه یا مبلمان یا حتی یک قاب عکس زیبا و تاثیرگذار استفاده کنید.

 

دسته‌ بندی انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

خانه ‌ای که نور خورشید، به طور مستقیم به آن می‌ تابد، همیشه دلگشا و زیباست؛ اما خانه ‌ای که از این موهبت برخوردار نیست، انرژی چندانی در خود ندارد و حتی غمگین است؛ اما اصلاً نگران نباشید.
این کمبود نور را با نورپردازی مناسب و حرفه‌ ای نیز می ‌توان جبران کرد؛ البته خانه‌ هایی که نور خورشید را در خانه‌ شان دارند نیز شب ‌ها به نور مصنوعی نیازمندند و می ‌توان با نورپردازی مناسب، شب ‌ها را هم مثل روزهای آفتابی‌ شان، روشن و زیبا کرد.

 

تاثیر نورپردازی در فضاهای مختلف

نقش نور در دکوراسیون داخلی

نمای ساختمان

در نورپردازی نما باید به رنگ نور و شدت تابش آن توجه کرد. نوری که برای تزیین کردن نما در بیرون از ساختمان به چشم می خورد نباید وارد ساختمان شود، زیرا در این صورت آرامش ساکنین را خدشه دار خواهد کرد. نکته ای که در نورپردازی نما باید به آن توجه کرد این است که باید تعادل بین رنگ نور با رنگ مصالح به کار رفته در بنا برقرار شود، زیرا در این صورت هارمونی در فضا به چشم می خورد و نور با مکانی که بر آن تمرکز نموده سازگار خواهد بود.

 

راهرو و راه پله

لامپ هالوژن، لامپ آویز و لامپ دیواری می تواند انتخاب مناسبی در این بخش ساختمان باشد و فضایی امن برای تردد را بوجود بیاورد. هنگامی که ارتفاع سقف کم است، یک لامپ روشن می تواند الگوی زیبایی به فضا بدهد. اگر فضا محدود باشد، لامپ های دیواری می تواند گزینه مناسبی باشد.

نقش نور در دکوراسیون داخلی

حمام

نورپردازی دکوراتیو باعث ایجاد درخشش خاصی در حمام می شود و فضای آن را زیباتر جلوه می دهد. وسایل روشنایی مانند لامپ ها می توانند در قسمت های مختلفی از حمام مانند قسمتی که دوش نصب شده است یا قسمتی که لوازم بهداشتی خود را قرار می دهید نصب شوند.

تنظیم نور حمام می تواند در ایجاد فضایی آرام بخش به شما کمک کند. در صورت استفاده از آینه در حمام نیاز به نور بیش تری خواهید داشت. این در حالی است که برای ایجاد فضایی آرام بخش نیاز به استفاده از نور ملایم تری دارید. توصیه می شود در حمام از نورپردازی های نامتعارف و بیش از حد استفاده نشود.

 

اتاق غذاخوری

در نورپردازی اتاق غذاخوری تمرکز اصلی باید بر روی میز نهارخوری باشد. استفاده از نورپردازی عمومی برای بهبود نور و استفاده از نورپردازی نقطه ای به منظور افزایش زیبایی میز غذاخوری می تواند تاثیر زیادی در زیبای این محل بگذارد. چراغ های دیواری، لامپ های رومیزی و لامپ های تزیینی برای ایجاد فضایی آرام و دنج در این اتاق می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

اتاق نشیمن

نورپردازی مناسب اتاق نشیمن می تواند تاثیر بسزایی در آرامش روحی و روانی یک فرد داشته باشد و این امکان را فراهم می کند تا دیزاین خانه خود را به بهترین شکل به نمایش بگذارید. در نورپردازی نشیمن تعداد منابع روشنایی، میزان شدت نور و تاثیری که بر محیط می گذارند از عوامل مهم محسوب می شوند.

ترکیب درست لامپ های سقفی و دیواری با توجه به ترکیب میزها، ارتفاع سقف و نورپردازی متمرکز می تواند اثری مطلوب داشته باشد. برای اتاق های بزرگ با سقف های بلند، یک چراغ آویز مناسب علاوه بر فراهم کردن نور مناسب برای فضا، زیبایی بصری نیز در آن محل بوجود می آورد.

 

اتاق خواب

نورپردازی تاثیر فوق العاده ای در زیبایی اتاق خواب ایفا می کند. دکوراسیون اتاق خواب زمانی نمای خود را نشان می دهد که از عناصر نورپردازی در آن استفاده شده باشد. انعکاس نور در اشیاء و یا روی دیوار یا سقف، زیبایی بی نظیری به اتاق می بخشد و آن را جذاب تر می کند. برای ایجاد فضایی آرامش بخش و دور از هیاهو، چراغ های دیواری و آباژورهای رومیزی بهترین گزینه برای اتاق خواب می باشند.

 

اتاق کار منزل

با استفاده از چراغ های دیواری و لامپ های قابل حمل در صورت وجود فضای کافی می توان نورکلی را برای اتاق کار فراهم نمود. لامپی باید انتخاب شود که با ارتفاع اتاق همخوانی داشته باشد و فضای اتاق کار را به میزان مطلوب و مناسب روشن کند.

نقش نور در دکوراسیون داخلی

آشپزخانه

وجود یک لامپ سقفی در آشپزخانه الزامی می باشد و بکار بردن لامپ های نقطه ای می تواند نور کافی را در بخش های مختلف آشپزخانه از جمله هود، کابینت، سینک و جزیره پراکنده کند و فضایی دنج و دوست داشتنی را بوجود آورد.

 

موقعیت قرارگیری لامپ ها

بدیهی است که موقعیت مکانی که قرار است لامپ نصب شود به همان اندازه داشتن اطلاعات در رابطه با کمیت و رنگ نور لامپ موثر است. در اتاق خواب ها، موقعیت مکانی ایده آل همیشه حفظ نورپردازی مستقیم مرکزی با طیف نوری گرم می باشد. بسته به اندازه اتاق  تعداد لامپ های مورد نیاز باید محاسبه شوند. به علاوه، توجه به منابع نوری برای موارد خاص استفاده (غیر مستقیم) بسیار اهمیت دارد، زیرا برخلاف خواب بزرگسالان (که برای استراحت و خواب به حداکثر میزان تاریکی نیاز دارند، کودکان نیازهای مختلفی دارند که به شرح زیر می باشد:

 • یک لامپ با نور ملایم برای کاهش ترس و حس نا امنی ناشی از تاریکی.
 • نورپردازی غیرمستقیم که روال خواب سالم را امکان پذیر می کند.
 • لامپ های سفید و روشنی که تمرکز کودکان را در هنکام یادگیری افزایش می دهد.
 • قرار دادن لامپ ها در راه پله ها، راهرو و یا مناطقی که حس ناامنی را در کودکان کاهش دهد.

 

انوع لامپ ها

تمام ملاحظاتی که در نورپردازی محیط هایی که کودکان در آن قرار دارند، اعمال می شود. همانطور که می دانید فضای خواب به خصوص برای کودکان باید دنج باشد، بنابراین توصیه می شود تا نورهایی را انتخاب کنید که دارای دمای بالا و تمی گرم باشد. برای محیط های آموزشی کودک که نیاز به توجه و تمرکز بالایی دارند، توصیه می شود تا از لامپ هایی با تنالیته های سرد به کار ببرند. فضاهای بازی (جایی که کودکان بیش ترین زمان خود را در آن سپری می کنند) باید دارای تهویه مناسب و همچنین نور طبیعی باشد.

نقش نور در دکوراسیون داخلی

سیستم نورپردازی

در هنگام انتخاب سیستم های نوری باید توجه خاصی داشته باشید، به خصوص برای انواع لامپ هایی که در ارتفاع قد کودک قرار می گیرند. برخی از مواردی که باید در سیستم نورپردازی بدان توجه داشته باشید به شرح زیر می باشند:

 • ریل های قابل تنظیم
 • لوسترها
 • نورپردازی کف
 • لامپ های دیواری
 • لامپ های LED

 

اهمیت لامپ های دیمر

نصب و به کار بردن لامپ های دیمر برای ایجاد فضاهایی متناسب با شرایط کودکان بسیار مفید می باشد، زیرا افراد می توانند بر اساس میزان نور مورد نیاز آن را تنظیم کنند. همانطور که می دانید در روزهای اولیه از بدو تولد نوزاد، نیاز است که چراغ های فضایی که در آن قرار دارند، مداوم روشن باشد. بنابراین لامپ های دیمر برای چنین مواردی که مادران بتوانند بر اساس نیازهایشان نور اتاق را تنظیم کنند بسیار مفید و کار بردی می باشد. همچنین لامپ های دیمر تضاد میان تاریکی و روشنایی موجود در فضا را کاهش می دهد. این خود می تواند از تأثیرات مضر بر چشم افراد را کاهش دهد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در email
Email
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

دیگر مقالات

میکروسمنت چیست؟
بازسازی خانه و ساختمان

میکروسمنت چیست؟ (آپدیت مهر 1400)

میکروسمنت چیست؟ اگر به دنبال اطلاعات فنی و تخصصی در مورد میکروسمنت هستید، جای درستی آمده اید؛ دراین مقاله ما به عنوان تولیدکننده بهترین پودر

ادامه مطلب »
قیمت میکروسمنت
دکوراسیون داخلی

قیمت میکروسمنت (آپدیت دی ماه 1400)

قیمت میکروسمنت (Microcement) به همراه خصوصیات و نحوه اجرای آن بصورت اصولی را در این مقاله مطالعه نمایید.میکروسمنت یک پوشش تزئینی، پلیمری و کامپوزیت آلی

ادامه مطلب »