میکروسمنت جادوی تولید ایرانی

میکروسمنت

فهرست مطالب

مدت زمان زیادی از تولید و شناخته شدن متریال میکروسمنت در تمام دنیا نگذشته، اما این متریال پوششی به سرعت جای خود را در طراحی‌های مدرن باز کرده است. میکروسمنت که یک پوشش نهایی بدون درز برای سطوح ساختمانی است به دلیل ظاهر زیبا، تنوع در طرح و قابل اجرا بودن روی اکثر سطوح ساختمانی امروزه به عنوان یکی از پرکاربرد ترین متریال‌های ساختمانی شناخته شده است.

فضاهای مناسب برای اجرا

یکی از مهم ترین مزایای این پودر اینست که روی تمام قسمت‌هایی که سطح صاف دارند فارق از مصالح استفاده شده و یا جنس آن قسمت‌ها و اینکه در کدام بخش از ساختمان وجود دارند قابل اجراست. از این پوشش می‌توان روی دیوارهای داخلی، کف تمام فضاها( حتی پارکینگ) در سرویس بهداشتی، حمام، استخرها، نمای ساختمان، کف و دیوارهای فضاهای عمومی باز یا بسته مثل بازار، کافه و رستوران و…. و حتی در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها استفاده کرد. علاوه بر همه فضاهای نام برده شده روی وسایل چوبی و ام‌دی‌اف هم قابل اجرا و نصب است.

روی کدام یک از متریال و مصالح ساختمانی می‌توان از میکروسمنت استفاده کرد؟

میکروسمنت را می‌توان روی اکثر مصالح از جمله کاشی، سرامیک، سنگ، سیمان نرمه، گچ، رنگ، شیشه و ام‌دی‌اف اجرا کرد. تنها نکته‌ای که پیش از شروع اجرا باید در نظر گرفت صاف بودن سطح زیرکار است. این موضوع که می‌توان از میکروسمنت روی اکثر سطوح بدون نیاز به تخریب سطح قبلی استفاده کرد، باعث شده که این متریال به خصوص برای بازسازیها بسیار مناسب و کاربردی باشد.

استفاده از میکروسمنت روی سطوح قدیمی علاوه بر نوسازی و زیبایی ظاهری که به این سطوح بازمی‌گرداند باعث استحکام و اضافه شدن ویژگی های مثبت فنی این متریال مانند آنتی‌باکتریال بودن، قابل شستشو بودن، آب‌گریز بودن و ضد خط و خش شدن سطوح می‌شود و علاوه بر این موارد قسمت اجرایی تا حد زیادی عایق صوت و حرارت خواهند بود. یکی از موارد پرکاربرد دیگر که با هیچ متریالی ممکن نیست هم نوسازی مبلمان و وسایل چوبی است.

میکروسمنت

تفاوت میکروسمنت با خمیرپتینه

ممکن است شما هم تفاوت میکروسمنت با خمیر تکسچر یا پتینه را ندانید و به اشتباه همه این متریال‌ها را به نام میکروسمنت بشناسید و چون افرادی با نام میکروسمنت متریال‌های ضعیف‌تر را به مشتری یا کارفرما عرضه می‌کنند، در این بخش درباره تفاوت این دو متریال بیشتر توضیح خواهیم داد:

میکروسمنت واقعی 100% پایه آب و تک‌جزئی است. این متریال که به صورت پودری سفید رنگ تولید می‌شود، برای آماده استفاده شدن تنها لازم است که با آب ترکیب شده و به صورت خمیر در بیاید. دلیل نیاز نداشتن میکروسمنت واقعی به جزء دوم (چسب،رزین و…) وجود داشتن پلیمر در ترکیبات این محصول است که پس از ترکیب با آب فعال شده و باعث می‌شود میکروسمنت پس از خشک شدن برخلاف ضخامت کمی که دارد استحکام فوق‌العاده‌ای داشته باشد. پس زمانی که از استحکام نداشتن میکروسمنت صحبت می‌شود در واقع منظور متریال‌هایی مثل خمیر پتینه که فقط جنبه تزئینی دارند و استحکام کمی دارند است که به جای میکروسمنت اشتباه گرفته شده‌اند. در نتیجه نحوه تشخیص دادن میکروسمنت واقعی از تقلبی، تک‌جزئی بودن و پودری بودن آن است.

ابزارهای لازم برای اجرای میکروسمنت

ماله و کاردک: برای اجرای میکروسمنت در ابتدا نیاز به ماله و کاردک استیل با اندازه‌هایی متناسب با بخش مورد نظر برای اجرا داریم.

میکسر: برای ترکیب میکروسمنت بهتر است از میکسرهای ساختمانی برقی استفاده کنیم تا مواد به خوبی ترکیب گردند.

غلتک: از غلتک برای اجرای لاک رویه، لاک پایه آب زیرکار (در صورت نیاز) و برای ایجاد برخی از تکسچر و بافت‌های رویه میکروسمنت استفاده می‌شود. برای گرفتن نتیجه بهتر، خوب است سری غلتک‌ها مداوما عوض شود.

قلمو: قسمت‌هایی از سطح که دسترسی به آن ها سخت‌تر است را می‌توان با قلمو پر کرد، همچنین برای بخش‌هایی از کار مانند ابزار و یا قسمت‌های دیگری که پهنای کمتری دارند قلمو می‌تواند گزینه خوبی برای اجرای متریال باشد. از قلمو برای ایجاد برخی از بافت‌ها نیز استفاده می‌شود.

اسفنج، ابر و هزارخار : از این ابزار برای ایجاد بافت‌های متنوع روی سطح نهایی استفاده می‌شود. تعداد زیادی از بافت‌های معروف و پرطرفدار میکروسمنت با ابزار هزارخار ایجاد می‌شوند. هزار خار وسیله‌ای شبیه به برس با دندانه‌های درشت، منعطف و پلاستیکی می‌باشد.

شابلون: یکی از ابزارهای اختیاری برای اجرا، شابلون است. شابلون‌ها در واقع ورقه‌هایی نازک از جنس پلاستیک یا فلز هستند که طرح‌هایی متناسب با سلیقه افراد روی آنها وجود دارد. برای ایجاد طرح موردنظر روی بافت نهایی از این وسیله کمک گرفته می‌شود. شابلون‌ها می‌توانند بنا بر سلیقه و نظر کارفرما در تعداد بیشماری از طرح های متفاوت تولید شوند. برای استفاده از از این ابزار، پس از خشک شدن سطح نهایی و قبل از اجرای لاک، شابلون را به کمک چسب کاغذی در قسمت موردنظر ثابت کرده و سپس با ماله و کاردک طرح مورد نظر را ایجاد می‌کنیم. طرح‌های شابلونی به دلیل بافت برجسته‌ای که دارند برای اجرا در کف مناسب نیستند.

چسب کاغذی: از چسب کاغذی در قسمت‌های مختلفی از اجرا استفاده می‌گردد و یکی از ملزومات اجرای میکروسمنت است. مهم ترین استفاده از چسب کاغذی برای ایجاد لبه‌های سطح کار شده است. به این صورت که پیش از شروع اجرا دورتادور سطح موردنظر را با چسب کاغذی کادر بندی می‌کنند و سپس اجرا شروع می‌شود و نتیجه این کار لبه صاف و یکدست سطح نهایی است. کاربرد دیگر چسب کاغذی برای ایجاد طرح های متفاوت هندسی و خطی روی دست نهاییست. با چسب کاغذی بافت‌های خلاقانه و متفاوتی را می‌توان به وجود آورد. 

کاور یا پلاستیک: برای جلوگیری از کثیف شدن کف زمانی که قسمت اجرایی موردنظر دیوار است، از کاور کمک گرفته می‌شود که به کمک چسب کاغذی در لبه کار ثابت می‌شود.

مش فایبرگلس: این ابزار که از ملزومات اجراست در واقع توری مشبکی سفید رنگ از جنس فایبرگلس است که کاملا منعطف بوده اما استقامت زیادی دارد. از مش فایبرگلس برای پوشاندن درزها، جلوگیری از ایجاد ترک و به صورت کلی استحکام بیشتر استفاده می‌شود.

لاک یا سیلر: برای تثبیت و آب‌گریز شدن سطح نهایی از انواع لاک پایه آب یا پایه تینر با توجه به نیاز سطح موردنظر استفاده می‌گردد. درباره انواع لاک‌ها در قسمت لاک رویه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آماده سازی سطح برای اجرا

همان طور که گفتیم میکروسمنت روی اکثر سطوح و مصالح ساختمانی قابل اجراست، تنها نکته مهم صاف بودن سطح زیرکار است و دلیل این موضوع ضخامت کم این متریال پس از اجرا( بین 2 تا 3 میلی‌متر) و امکان مشخص بودن ایرادهای احتمالی زیرکار است، پس هر چه سطح زیر صاف‌تر باشد نتیجه بهتری از اجرای میکروسمنت خواهید گرفت. در اینجا آماده سازی تعدادی از سطوح را برای اجرا بررسی خواهیم کرد:

دیوار داخلی رنگ: یکی از بهترین سطوح برای اجرای میکروسمنت که نیاز به مش، بتونه و… ندارد. روی دیوارهایی که رنگ خورده اند میکروسمنت مستقیم و بدون واسطه اجرا می‌شود. اما اگر دیوار زیرکار کثیف باشد یا گرد و خاک گرفته باشد می‌توانید برای جلوگیری از پس زدن چربی روی کار، پیش از شروع اجرا از لاک پایه آب استفاده کنید تا غبار و آلودگی پاک شده و راه نفوذ به خارج نداشته باشند.

دیوار داخلی گچ یا کناف : برای آماده سازی دیوار گچی تنها لازم است روی دیوار لاک پایه آب زده شود تا از نفوذ ذرات گچ و شوره زدن احتمالی میکروسمنت جلوگیری شود. خلل و فرجی که ممکن است پس از گچ کاری ایجاد شده باشد را می‌توانید با بتونه کاری بپوشانید.

کاغذ دیواری: پیش از شروع اجرا حتما متریال‌های مثل کاغذ دیوار و برچسب را از روی سطوح کاملا جدا کنید، میکروسمنت به دلیل قدرت و استحکام زیاد می‌تواند در صورتی که روی این پوشش ها اجرا شود آن ها را از سطح زیرین جدا کرده و باعث پوسته شدن نتیجه نهایی اجرا شود. پس از جداسازی کاغذ دیواری یا برچسب با توجه به زیرکار پیشین مراحل آماده سازی سطح را ادامه دهید.

سرامیک، کاشی، بتن اکسپوز، سنگ و موزاییک: پیش از شروع اجرا روی سطوح نام برده شده باید این نکته را در نظر گرفت که سطح زیرکار نباید خلل و فرج داشته باشد پس تایل‌های طرح دار گزینه مناسبی برای اجرای میکروسمنت نیستند و قبل از اجرا به وسیله سمباده باید سطح آن ها کاملا صاف شود. پس از این مرحله اگر در قسمتی شکستگی یا افتادن بخشی از تایلها وجود دارد با کمک سیمان نرمه این قسمت‌ها پوشیده شده و هم‌ سطح دیگر قسمتها شود. سپس، درز بین تایلها باید با خمیر بتونه پر شده و سطح کاملا یکپارچه شود. پس از اتمام این مراحل نیاز به مش فایبرگلس داریم که با توجه به ابعاد قسمت موردنظر برش خورده و روی سطح پهن می‌شود که در اینجا  از لاک پایه آب برای تثبیت محل قرار گیری مش استفاده می‌کنیم. پس از خشک شدن لاک،  سطح موردنظر آماده برای اجرای میکروسمنت شده است. لازم به ذکر است که زمان خشک شدن متریال میکروسمنت برای کاشی و سرامیک و دیگر مصالح لعاب خورده کمی طولانی‌تر است زیرا این نوع مصالح قدرت جذب آب و رطوبت کمی دارند.

سیمان زبره، آجر و بلوک سیمانی : روی این مصالح و به طور کلی تمام سطوح ناصافی که به کمک سمباده یا بتونه قابلیت صاف شدن ندارند و همچنین برای جلوگیری از هدر رفتن متریال باید پیش از شروع، روی سطح را با سیمان نرمه پوشانده و سطح کاملا یکپارچه و تراز گردد.

سیمان نرمه: برای اجرا روی سیمان نرمه حتما باید قبل از شروع کار مش فایبرگلس به همان صورتی که گفته شد استفاده گردد. روی سیمان نرمه متریال با سرعت بیشتری خشک می‌شود.

ام‌دی‌اف و شیشه: روی این سطوح بسته به فرم ممکن است نیاز به انداختن مش فایبرگلس پیش از شروع اجرا باشد. اما به طور کلی در اکثر مواقع برای اجرای میکروسمنت روی سطح ام‌دی‌اف نیاز به مش و یا آماده سازی خاصی نداریم و مستقیما قابل استفاده است.

چوب طبیعی: تنها متریالی است که به دلیل زنده بودن و احتمال تغییر شکل امکان اجرای میکروسمنت روی آن وجود ندارد.

نحوه اجرا و مدت زمان لازم برای نصب این متریال

میکروسمنت به شکل پودری و در سطل‌های پلمپ شده به محل پروژه ارسال می‌شود، پس از ترکیب با آب با نسبت30% آب و 70% پودر میکروسمنت (ممکن است تا 40% هم لازم باشد) به شکل خمیری نرم اما با قوام بالا در می‌آید. یکی دیگر از ویژگی های میکروسمنت واقعی این است که از روی ماله به راحتی نمی‌ریزد و جمع نمی‌شود. این متریال را روی دیوار ها 3 دست ( 2 دست کامل و یک دست برای به وجود آوردن بافت و طرح رویه)، برای کف  4 دست و برای استخر‌ها  6 دست اجرا می‌شود. برای خشک شدن این متریال در دمای بین 25 تا 38 درجه سانتیگراد به صورت میانگین نیاز به 2 ساعت زمان برای خشک شدن پس از اجرای هر دست داریم. در مناطق مرطوب این مدت زمان بیشتر و در مناطق خشک کم‌تر طول می‌کشد. پس از اجرای کامل و خشک شدن، میکروسمنت به استحکام واقعی خود می‌رسد و رویه کار پس از این مرحله نیاز به تثبیت و آب‌گریز شدن دارد.

میکروسمنت هشتیکو

لاک رویه برای تثبیت و آب‌گریز شدن سطح

لاکهای رویه میکروسمنت انواع متفاوتی دارند که برخی پایه آب و برخی دیگر پایه تینر هستند. به صورت کلی لاکهای پایه آب برای محیط زیست کم ضرر تر بوده و استفاده کردن از آن ها ساده‌تر است.

استفاده از انواع لاک و تثبیت‌کننده بر روی پوشش میکروسمنت برای اغلب متریال‌های بازار بسیار ضروری بوده و جدا از تفاوتی که در ظاهر این متریال‌ها به وجود می‌آورد، به این دلیل واجب است که جلوی ریزش این متریال ها را گرفته و استحکام آنها را بیشتر می‌کند. اما در متریال هشتیکو این مشکل وجود ندارد و به دلیل استحکام فوق‌العاده این متریال و ضدآب بودن ذاتی آن تنها برای نظافت راحت سطح اجرا می‌شود.

لاک های پایه آب: این نوع از لاک‌ها که بیشتر برای دیوارهای داخلی، دیوار حمام و سرویس بهداشتی، کف فضاهای مسکونی و یا قسمتهایی خاصی از مبلمان و ابزار تزیینی استفاده می‌گردند، سفید رنگ و با بوی ملایم هستندکه بافتی مانند شیر داشته و به راحتی با غلتک اجرا می‌شوند. لازم به ذکر است که پس از خشک شدن این نوع از لاک کاملا بی‌رنگ بوده و تفاوت زیادی را روی سطح ایجاد نمی‌کنند.

لاک های پایه تینر: معروف ترین لاک پایه تینر که پلی اورتان است در واقع متریالی دو جزئی و شفاف است که لایه ای کامل روی سطح نهایی ایجاد می‌کند و سطح را کاملا غیرقابل نفوذ می‌کند. این متریال هم با غلتک اجرا می‌شود. از پلی یورتان برای کف فضاهای عمومی، نمای ساختمان، کف فضاهای خیس و میز ها استفاده می‌کنند. سطح نهایی پس از اجرای پلی اورتان چند درجه تیره تر می‌شود.  نکات منفی پلی اورتان بوی تند و سخت بودن کار کردن با آن است.

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
قیمت میکرواکسپوز
قیمت میکرواکسپوز
قیمت میکروترازو
قیمت میکروترازو (9 فروردین 1402)
دیوارپوش و کفپوش بدون درز
ترک میکروسمنت
بوجود آمدن ترک‌ میکروسمنت و چگونگی جلوگیری از آن
اجرای میکروسمنت
اجرای میکروسمنت