میکروسمنت، صفر تا 100 هرآنچه نمی‌دانید

میکروسمنت
میکروسمنت که یک پوشش نهایی بدون درز برای سطوح ساختمانی است به دلیل ظاهر زیبا، تنوع در طرح و قابل اجرا بودن روی اکثر سطوح ساختمانی امروزه به عنوان یکی از پرکاربرد‌ترین متریال‌های ساختمانی شناخته شده است. مدت زمان زیادی از تولید و شناخته شدن این متریال در تمام دنیا نگذشته است اما این پوشش به سرعت ...

فهرست مطالب

میکروسمنت که یک پوشش نهایی بدون درز برای سطوح ساختمانی است به دلیل ظاهر زیبا، تنوع در طرح و قابل اجرا بودن روی اکثر سطوح ساختمانی امروزه به عنوان یکی از پرکاربرد‌ترین متریال‌های ساختمانی شناخته شده است. مدت زمان زیادی از تولید و شناخته شدن این متریال در تمام دنیا نگذشته است اما این پوشش به سرعت جای خود را در طراحی‌های مدرن باز کرده است. در این مقاله مزایا و معایب میکروسمنت و همچنین کاربردهای آن را با هم بررسی می‌کنیم.

میکروسمنت

مزایای میکروسمنت خودرنگ پرسلان هشتیکو

یکی از مهم‌ترین مزایای میکروسمنت این است که روی تمام قسمت‌هایی که سطح صاف دارند فارق از مصالح استفاده شده و یا جنس آن قسمت‌ها و اینکه در کدام بخش از ساختمان وجود دارند قابل اجراست. از این پوشش می‌توان روی دیوارهای داخلی، کف تمام فضاها (حتی پارکینگ) در سرویس بهداشتی، حمام، استخر‌ها، نمای ساختمان، کف و دیوارهای فضاهای عمومی باز یا بسته مثل بازار، کافه و رستوران و…. حتی در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها استفاده کرد. علاوه بر همه فضاهای نام برده شده روی وسایل چوبی و ام‌دی‌اف هم قابل اجرا و نصب است. که البته تمام مزایایی که ذکر شد مربوط به نوع واقعی این متریال است و نه خمیر پتینه که به عنوان میکروسمنت به فروش می‌رسد.

میکروسمنت

معایب میکروسمنت چیست

ممکن است شما هم تفاوت این متریال فوق‌العاده را با خمیر تکسچر یا پتینه را ندانید و به اشتباه همه این متریال‌ها را با یک نام بشناسید و مشکلات این متریال را به عنوان معایب میکروسمنت بدانید چون افرادی با نام microcement متریال‌های ضعیف‌تر را به مشتری یا کارفرما عرضه می‌کنند، در این بخش درباره تفاوت این دو متریال بیشتر توضیح خواهیم داد:

نوع واقعی این پودر 100% پایه آب و تک‌ جزئی است. این متریال که به صورت پودری سفید رنگ تولید می‌شود، برای آماده استفاده شدن تنها لازم است که با آب ترکیب شده و به صورت خمیر در بیاید. دلیل نیاز نداشتن میکروسمنت واقعی به جزء دوم (چسب،رزین و…) وجود داشتن پلیمر در ترکیبات این محصول است که پس از ترکیب با آب فعال شده و باعث می‌شود پوشش پس از خشک شدن برخلاف ضخامت کمی که دارد استحکام فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

پس زمانی که از استحکام نداشتن این متریال صحبت می‌شود در واقع منظور متریال‌هایی مثل خمیر پتینه که فقط جنبه تزئینی دارند و استحکام کمی دارند است که به جای نوع واقعی این محصول  اشتباه گرفته شده‌اند. در نتیجه نحوه تشخیص دادن میکروسمنت واقعی از تقلبی، تک‌جزئی بودن و پودری بودن آن است.

معایب میکروسمنت

چرا میکروسمنت نما بسیار پرطرفدار است؟

میکروسمنت را می‌توان روی اکثر مصالح از جمله کاشی، سرامیک، سنگ، سیمان نرمه، گچ، رنگ، شیشه و ام‌دی‌اف اجرا کرد. تنها نکته‌ای که پیش از شروع اجرا باید در نظر گرفت صاف بودن سطح زیرکار است. این موضوع که می‌توان از این پوشش روی اکثر سطوح بدون نیاز به تخریب سطح قبلی استفاده کرد، باعث شده که این متریال به خصوص برای بازسازی‌ها بسیار مناسب و کاربردی باشد.

استفاده از آن روی سطوح قدیمی علاوه بر نوسازی و زیبایی ظاهری که به این سطوح باز می‌گرداند باعث استحکام و اضافه شدن ویژگی‌های مثبت فنی این متریال مانند نانو و آنتی‌باکتریال بودن، قابل شستشو بودن، آب‌گریز بودن و ضد خط و خش شدن سطوح می‌شود و علاوه بر این موارد قسمت‌های اجرای شده تا حد زیادی عایق صوت و حرارت خواهند بود. و همچنین متریال خودرنگ پرسلان در برابر UV خورشید هیچگونه تغییر رنگی ندارد و در نتیجه میکروسمنت نما از زمان روی کار آمدن این متریال بسیار پرطرفدار شده است.

میکروسمنت نما

آیا میکروسمنت استخر مقاومت دارد؟

همان طور که گفتیم میکروسمنت روی اکثر سطوح و مصالح ساختمانی قابل اجراست، تنها نکته مهم صاف بودن سطح زیرکار است و دلیل این موضوع ضخامت کم این متریال پس از اجرا (بین 2 تا 3 میلی‌متر) و امکان مشخص بودن ایرادهای احتمالی زیرکار است، پس هر چه سطح زیر صاف‌تر باشد نتیجه بهتری از اجرای این پوشش خواهید گرفت.

پس از آماده سازی زیرکار این پوشش روی کف و بدنه استخر و جکوزی اجرا می‌شود پس میکروسمنت استخر هم مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل عایق و ضدآب بودن و همچنین آنتی‌باکتریال بودن این متریال که مانع از رشد جلبک می‌شود بسیار مناسب فضاهایی مثل استخر و جکوزی است.

میکروسمنت استخر

نحوه اجرای میکروسمنت دیوار

دیوار داخلی رنگ: یکی از بهترین سطوح برای اجراکه نیاز به مش فایبرگلس، بتونه و… ندارد. روی دیوارهایی که رنگ خورده‌اند این متریال مستقیم و بدون واسطه اجرا می‌شود. اما اگر دیوار زیرکار کثیف باشد یا گرد و خاک گرفته باشد می‌توانید برای جلوگیری از پس زدن چربی روی کار، پیش از شروع اجرا از لاک پایه آب استفاده کنید تا غبار و آلودگی پاک شده و راه نفوذ به خارج نداشته باشند.

دیوار داخلی گچ یا کناف: برای آماده سازی دیوار گچی برای اجرای میکروسمنت دیوار تنها لازم است روی سطح لاک پایه آب زده شود تا از نفوذ ذرات گچ و شوره زدن احتمالی میکروسمنت جلوگیری شود. خلل و فرجی که ممکن است پس از گچ کاری ایجاد شده باشد را می‌توانید با بتونه کاری بپوشانید.

کاغذ دیواری: پیش از شروع اجرا حتما متریال‌های مثل کاغذ دیواری و برچسب را از روی سطوح کاملا جدا کنید، میکروسمنت به دلیل قدرت و استحکام زیاد می‌تواند در صورتی که روی این پوشش ها اجرا شود آنها را از سطح زیرین جدا کرده و باعث پوسته شدن نتیجه نهایی اجرا شود. پس از جداسازی کاغذ دیواری یا برچسب با توجه به زیرکار پیشین مراحل آماده سازی سطح را ادامه دهید.

مراحل دیوار داخلی اگر زیرکار به غیر از این 3 مورد داشته باشد با مراحل اجرای کف یکسان است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

میکروسمنت دیوار

نحوه اجرای یر روی کف

سرامیک، کاشی، بتن اکسپوز، سنگ و موزاییک: پیش از شروع اجرا روی سطوح نام برده شده باید این نکته را در نظر گرفت که سطح زیرکار نباید خلل و فرج داشته باشد پس تایل‌های طرح دار گزینه مناسبی برای اجرای میکروسمنت نیستند و قبل از اجرا به وسیله سمباده باید سطح آنها کاملا صاف شود. پس از این مرحله اگر در قسمتی شکستگی یا افتادن بخشی از تایل‌ها وجود دارد با کمک سیمان نرمه این قسمت‌ها پوشیده شده و هم‌ سطح دیگر قسمت‌ها شود.

سپس، درز بین تایل‌ها باید با خمیر بتونه پر شده و سطح کاملا یکپارچه شود. پس از اتمام این مراحل نیاز به مش فایبرگلس داریم که با توجه به ابعاد قسمت موردنظر برش خورده و روی سطح پهن می‌شود که در اینجا از لاک پایه آب برای تثبیت محل قرار گیری مش استفاده می‌کنیم. پس از خشک شدن لاک، سطح موردنظر آماده برای اجرای میکروسمنت کف شده است. لازم به ذکر است که زمان خشک شدن این متریال برای کاشی و سرامیک و دیگر مصالح لعاب خورده کمی طولانی‌تر است زیرا این نوع مصالح قدرت جذب آب و رطوبت کمی دارند.

سیمان زبره، آجر و بلوک سیمانی: روی این مصالح و به طور کلی تمام سطوح ناصافی که به کمک سمباده یا بتونه قابلیت صاف شدن ندارند و همچنین برای جلوگیری از هدر رفتن متریال باید پیش از شروع، روی سطح را با سیمان نرمه پوشانده و سطح کاملا یکپارچه و تراز گردد.

میکروسمنت کف

اجرا بر روی سقف

میکروسمنت هشتیکو همان طور که توضیح دادیم روی سقف هم اجرا می‌شود و نحوه اجرا تنها بستگی به سطح زیرکار دارد و همه مراحل یکسان است. نورپردازی و اجرای بافت‌های دکوراتیو می‌تواند زیبایی میکروسمنت سقف را چندین برابر کند و روی کلیت معماری داخلی فضا تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. برای سقف نیاز به استفاده از لاک‌های تینری نیست و لاک‌های پایه آب مقدار ضدآب بودن کافی را به سطح می‌دهد.

اجرای نمای میکروسمنت مازندران بصورت ضدآب

اجرای میکروسمنت مازندران با وجود رطوبت زیاد هوا تفاوت چندانی با اجرای این پوشش بصورت کلی ندارد. این متریال به شکل پودری و در سطل‌های پلمپ شده به محل پروژه ارسال می‌شود، پس از ترکیب با آب با نسبت 30% آب و 70% پودر میکروسمنت (ممکن است تا 40% هم لازم باشد) به شکل خمیری نرم اما با قوام بالا در می‌آید. این متریال را روی دیوارها و نما 3 دست (2 دست کامل و یک دست برای به وجود آوردن بافت و طرح رویه)، برای کف بین 4 دست و برای استخرها بین 6 دست اجرا می‌شود.

برای خشک شدن این متریال در دمای بین 25 تا 38 درجه سانتیگراد به صورت میانگین نیاز به 2 ساعت زمان برای خشک شدن پس از اجرای هر دست داریم. در مناطق مرطوب این مدت زمان بیشتر و در مناطق خشک کم‌تر طول می‌کشد. پس از اجرای کامل و خشک شدن، میکروسمنت به استحکام واقعی خود می‌رسد و رویه کار پس از این مرحله نیاز به تثبیت و آب‌گریز شدن دارد.

میکروسمنت

نما

میکروسمنت خودرنگ پرسلان به دلیل داشتن سنگدانه‌های طبیعی به جای رنگ در برابر اشعه خورشید تغییر رنگ نمی‌دهد و در نتیجه یکی از بهترین متریال‌های منتخب برای استفاده در طراحی نمای ساختمان است. میکروسمنت برای نما علاوه بر اینکه بسیار مقاوم است به علت ضخامت کم وزن سازه را بالا نمی‌برد و به دلیل آنتی باکتریال بودن دوده و غبار را جذب نکرده و نمای آن طی گذشت مدت زمان طولانی تغییر نمی‌کند. به این خواص ضدآب بودن و طبیعی بودن متریال به علت داشتن سنگدانه های طبیعی را هم اضافه کنید.

میکروسمنت برای نما

مشاهده کاتالوگ

متریال تولید شده در گروه تولیدی شاهکار هنر هشتی (با نام تجاری هشتیکو) که با عنوان میکروسمنت خودرنگ پرسلان شناخته شده است، نیاز به ترکیب شدن با رنگ ندارد زیرا در فرمولاسیون این متریال از سنگدانه‌های طبیعی و معدنی با رنگ‌ها و خواص مختلف استفاده می‌شود و شرکت هشتیکو تنها تولیدکننده این متریال در سراسر جهان است. این پودر که حاصل تلاش شبانه روزی محققین این موسسه می‌باشد از فرموله شدن microcement تک جزئی با انواع سنگدانه‌های معدنی از جمله سنگ گرانیت، سنگ آهن، سنگدانه کویر، سنگ بازالت و…. تولید شده است و متریال خودرنگ پرسلان در حال حاضر در35 رنگ متفاوت از پرطرفدارترین رنگ‌های این پوشش قابل تهیه است که یکی از آنها متریال کاهگل جدیدترین محصول این شرکت می‌باشد. شما می‌توانید رنگبندی این محصول را در قسمت کاتالوگ میکروسمنت هشتیکو مشاهده نمایید.

کاتالوگ میکروسمنت

تفاوت میکروسمنت خودرنگ پرسلان با انواع میکروسمنت چیست

انواع میکروسمنت‌های موجود در بازار در رنگ ثابت سفید مایل به کرمی موجود می‌باشد. برای درآوردن این متریال‌ها به رنگ دلخواه از انواع رنگ های پایه آب و پلاستیک استفاده می‌کنند. از معایب این روش می‌توان به پایین آمدن استحکام، از بین رفتن تعداد زیادی از مزیت‌های فنی، غیرقابل شستشو شدن و بی‌روح و مصنوعی شدن نمای نهایی این متریال اشاره کرد. اما تفاوت این میکروسمنت چیست. متریال  خودرنگ پرسلان این مشکلات را حل کرده است. به دلیل داشتن سنگدانه‌های طبیعی به جای رنگ در برابر اشعه خورشید تغییر رنگ نمی‌دهد و در نتیجه یکی از بهترین متریال‌های منتخب برای استفاده در نمای ساختمان و فضاهای سرباز است.

میکروسمنت خودرنگ پرسلان

تفاوت میکروسمنت سفید خودرنگ پرسلان با میکروسمنت های معمولی

میکروسمنت سفید هشتیکو دارای سنگدانه‌های مرمر و کریستال‌های وارداتی است و به همین دلیل برخلاف تمام میکروسمنت‌های بازار که کدر و زرد هستند و برای سفید شدن نیاز به ترکیب با مقدار رنگ زیاد دارند که عملا ماهیت این متریال را تغییر می‌دهند و علاوه بر اینکه رنگ پوشش بعد از گذشت چند سال تغییر می‌کند استحکام خود را هم از دست می‌دهد. اما متریال خودرنگ پرسلان اسنویی کاملا سفید، صیقلی و با استحکام و مقاومت بسیار بالاست.

میکروسمنت سفید
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
موسی بهرامی
موسی بهرامی
2 سال قبل

بهترین پودر میکروسمنت حال حاضر در ایران