میکروسمنت چیست و از چه موادی تشکیل می‌شود

میکروسمنت فروشگاه مبلمان پیرو پاساژ دیدار
میکروسمنت چیست؟ میکروسمنت کالایی کمتر شناخته شده است، به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان اطلاعی از کیفیت نوع واقعی این متریال ندارند و مجبورند به ادعای مجری مبنی بر اصل بودن کالایشان و یا ادعای عرضه microcement خارجی اعتماد کنند. حال آنکه پس از خرید، دچار مسائل و مشکلات بسیاری ...

فهرست مطالب

میکروسمنت چیست؟ میکروسمنت کالایی کمتر شناخته شده است، به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان اطلاعی از کیفیت نوع واقعی این متریال ندارند و مجبورند به ادعای مجری مبنی بر اصل بودن کالایشان و یا ادعای عرضه microcement خارجی اعتماد کنند. حال آنکه پس از خرید، دچار مسائل و مشکلات بسیاری شده و امکانی نیز برای پیگیری و رفع مشکلشان وجود ندارد؛ چون هیچ کدام از مجریان توان مالی ثبت شرکت و فرآیندهای تولید این پودر را ندارند و هیچ مرجعی برای طرح دعوی نیز از سوی معرفی کننده نهایی وجود نخواهد داشت. در واقع خریدار مواجه با فرد است و نه یک شرکت رسمی ثبت شده. ما در این مقاله به واقعیات تولید پودر این متریال می‌پردازیم.

میکروسمنت

پوشش میکروسمنت چیست؟

اگر در ابتدا علاقمندید بدانید پوشش میکروسمنت چیست و چه کاربردی دارد در ادامه با ما همراه باشید. میکروسمنت متریالی بر پایه سیمان، پلیمر و سنگدانه‌های معدنیست که به شکل پودر و با رنگ سفید تولید می‌شود. ممکن است شما پیش از این با تعاریف اشتباهی از این متریال مانند این که میکروسمنت متریالی بر پایه انواع رزین است آشنا شده باشید اما در واقع نوع واقعی این متریال و با کیفیت بالا کاملا بدون رزین و چسب تولید می‌شود که حتی نیاز به ماده‌ای به عنوان جزء دوم ندارد و استحکام و چسبندگی آن به دلیل وجود پلیمرها داخل فرمول تولیدی پودر است.

در ادامه بیشتر متوجه میشویم که تفاوت متریال هشتیکو با انواع تقلبی این پوشش چیست. این متریال باید پایه‌ آب باشد و برای خمیر شدن و مورد استفاده قرار گرفتن تنها با آب ترکیب شود؛ نه انواع رزین و چسب. ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که نشانه واقعی بودن این پودر چیست؟ تا اینجا دیدیم که اولین نشانه سمنت واقعی، تک جزئی بودن و 100% پایه آب بودن است.

میکروسمنت چیست و مواد تشکیل دهنده آن کدامند

خمیر میکروسمنت چیست و آیا این خمیر استحکام دارد؟

میکروسمنت واقعی در ابتدا به صورت پودر بوده که فقط با آب ترکیب می‌شود و پس از ترکیب با میکسر به صورت خمیر درآمده و قابل استفاده می‌گردد.

اما متریالی با نام خمیر میکروسمنت چیست؟ این متریال هم در بازار به فروش می‌رسد که استحکام بسیار پایینی دارد و چه بسا که این متریال را به عنوان خارجی به شما عرضه کنند. این مشکل از زمانی بوجود آمد که بسیاری از مجریان برای کسب سود بیشتر و هزینه کمتر، علاقمند به تولید پودر شدند و تلاش کردند با ترکیب موادی از قبیل سیمان، پودر کناف و چسب چوب این متریال را تولید کنند. اما مشتری بی خبر از همه جا نمیداند که خمیری که با این کیفیت و در آن شرایط درست می‌شود حتی قابل مقایسه با خمیر پتینه هم نیست که خودش برای متراژ‌های پایین و به صورت دکوراتیو نیز توصیه نمی‌شود چه برسد به اینکه بخواهد کارآیی مایکروسمنت را داشته باشد.

استحکام خمیر میکروسمنت

پودر میکروسمنت چگونه تولید می‌شود

در اینجا خواهیم دید که ترکیبات اصلی برای تولید پودر میکروسمنت چیست:

  1. دوازده پلیمر چسبنده و پنج پلیمر روان کننده ph مثبت که متاسفانه همگی وارداتی هستند،
  2. سیمان سفید،
  3. هفت سنگدانه کریستال که نقش ضدخش شدن میکروسمنت را بازی می‌کنند که متاسفانه تمامی این کریستال‌ها وارداتی هستند و میهن عزیزمان هنوز موفق به تولید این کریستال‌ها نشده است. در واقع این کریستال‌ها جایگزین پودر سنگ در این متریال هستند که هنگام ترکیب با آب خالص خمیر زرد رنگ نشود و در عین حال استحکام بسیار بالاتری نسبت به خاک سنگ، به این پودر می‌دهند،
  4. سیلیس سفید با دانه بندی 0100 و کاملا سفید و شفاف که نقش شاین بودن و جذاب بودن کار نهایی و استحکام جهت فشار نقطه‌ای را در پودر را بازی می‌کند،
  5. سیلیس روان‌کننده که اجرای کار با سرعت بالا و عدم به اصطلاح فتیله کردن کار در زمان اجرا را سبب می‌شود و در واقع زمان خراب شدن خمیر آماده شده را به تاخیر می‌اندازد و در نهایت باعث می‌شود تا متریال پس از خمیر شدن حتی پس از چهار روز قابل استفاده باشد.

خمیر پتینه و تقلب های دیگر میکروسمنت

زمانی که خمیر پتینه به جای میکروسمنت واقعی روی سطحی اجرا می‌شود، نمیتوان انتظار مقاومت، ماندگاری به مدت طولانی را از آن داشت. سمنت دوجزئی (خمیر پتینه) به جای پلیمر بر پایه انواع چسب و رزین است که استحکام واقعی نداشته و به راحتی آسیب می‌بیند و این تفاوت اصلی مایکروسمنت واقعی و خمیر پتینه است. متریال خودرنگ پرسلان محصول شرکت هشتیکو با فرمول انحصاری خود این ضعف‌ها را ندارد و قابلیت اجرای طرح های نامحدود متنوع را با گارانتی 10 ساله، فراهم میکند.

پس اینجاست که تفاوت میکروسمنت خود رنگ پرسلان و پتینه کاملا به چشم میاید. با توجه به بسیار ارزان بودن خمیر پتینه و یا میکروسمنت‌های دوجزئی قیمت آن با اجرا نباید از میزان هر متر مربع 250.000 تومان بیشتر باشد و گاها مشتری بدون اطلاع از تفاوت‌های این دو متریال مورد سوءاستفاده بعضی از مجریان یا تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.

رنگ میکروسمنت

منشا رنگ میکروسمنت و خودرنگ پرسلان به چه معناست

متریال های معمولی با استفاده از رنگ‌های پایه آب و آکریلیک و همچنین انواع پیگمنت‌ها رنگ می‌گیرند که استحکام پوشش را پایین آورده و آن را در برابر اشعه‌های خورشید آسیب پذیر می‌کنند. اما حالا که می‌دانیم مضرات رنگ میکروسمنت چیست برای داشتن متریال مقاوم چه تصمیمی بگیریم.

ما در هشتیکو پودرهای خودرنگ پرسلانی تولید کرده‌ایم که دیگر احتیاجی به رنگ هم ندارد. در واقع ما با تغییر فرمولاسیون پلیمرها و با اضافه کردن سنگ آهن، ذغال سنگ، رمل کویر، کوارتز، گرانیت، بازالت و دیگر سنگدانه‌های طبیعی و معدنی که برگشت‌پذیر به طبیعتند به فرمول پودر خودرنگ پرسلان دست یافتیم و اکنون به عنوان تنها تولیدکننده پودر میکروسمنت تک جزئی خودرنگ پرسلان در جهان شناخته می‌شویم.

لاک نهایی میکروسمنت چیست

لاک رویه برای تثبیت و آب‌گریز شدن سطح: لاک‌های رویه میکروسمنت انواع متفاوتی دارند که برخی پایه آب و برخی دیگر پایه تینر هستند. به صورت کلی لاک‌های پایه آب برای محیط زیست کم ضررتر بوده و استفاده کردن از آنها ساده‌تر است.

استفاده از انواع لاک و تثبیت‌کننده بر روی این پوشش برای اغلب متریال‌های بازار بسیار ضروری بوده و جدا از تفاوتی که در ظاهر این متریال‌ها به وجود می‌آورد، به این دلیل واجب است که جلوی ریزش این متریال‌ها را گرفته و استحکام آنها را بیشتر می‌کند. اما در متریال هشتیکو این مشکل وجود ندارد و به دلیل استحکام فوق‌العاده این متریال و ضدآب بودن ذاتی آن تنها برای نظافت راحت سطح اجرا می‌شود. و حتی اگر برای شما سوال است که در متریال خودرنگ پرسلان لاک نهایی میکروسمنت نما چیست هم باید گفت که پوشش تولید شده توسط هشتیکو نیازی به پلی‌اورتان برای نما ندارد.

لاک های پایه آب: این نوع از لاک‌ها که بیشتر برای نمای ساختمان، دیوار های داخلی، دیوار حمام و سرویس بهداشتی، کف فضاهای مسکونی و یا قسمت‌هایی خاصی از مبلمان و ابزار تزیینی استفاده می‌گردند، سفید رنگ و با بوی ملایم هستندکه بافتی مانند شیر داشته و به راحتی با غلتک اجرا می‌شوند. لازم به ذکر است که پس از خشک شدن این نوع از لاک کاملا بی‌رنگ بوده و تفاوت زیادی را روی سطح ایجاد نمی‌کنند.

لاک های پایه تینر: معروف ترین لاک پایه تینر که پلی اورتان است در واقع متریالی دو جزئی و شفاف است که لایه ای کامل روی سطح نهایی ایجاد می‌کند و سطح را کاملا غیرقابل نفوذ می‌کند. این متریال هم با غلتک اجرا می‌شود. از پلی یورتان برای میکروسمنت اجرا شده در کف فضاهای عمومی، فضاهای خیس و میز ها استفاده می‌کنند. سطح نهایی پس از اجرای پلی اورتان چند درجه تیره تر می‌شود.  نکات منفی پلی اورتان بوی تند و سخت بودن کار کردن با آن است.

ابزار های اجرای تکسچر میکروسمنت چیست

ماله و کاردک: برای اجرای میکروسمنت در ابتدا نیاز به ماله و کاردک استیل با اندازه‌هایی متناسب با بخش مورد نظر برای اجرا داریم.

غلتک: از غلتک برای اجرای لاک رویه، لاک پایه آب زیرکار (در صورت نیاز) و برای ایجاد برخی از تکسچر و بافت‌های رویه استفاده می‌شود. برای گرفتن نتیجه بهتر، خوب است سری غلتک‌ها مداوما عوض شود.

اسفنج، ابر و هزارخار: از این ابزار برای ایجاد بافت‌های متنوع روی سطح نهایی استفاده می‌شود. تعداد زیادی از بافت‌های معروف و پرطرفدار با ابزار هزارخار ایجاد می‌شوند. هزار خار وسیله‌ای شبیه به برس با دندانه‌های درشت، منعطف و پلاستیکی می‌باشد.

شابلون: شابلون‌ها در واقع ورقه‌هایی نازک از جنس پلاستیک یا فلز هستند که طرح‌هایی متناسب با سلیقه افراد روی آنها وجود دارد. برای ایجاد طرح مورد نظر روی بافت نهایی از این وسیله کمک گرفته می‌شود. شابلون‌ها می‌توانند بنا بر سلیقه و نظر کارفرما در تعداد بیشماری از طرح‌های متفاوت تولید شوند.با مشاهده ویدیوهای هشتیکو می‌توانید یاد بگیرید که روش اجرای انواع تکسچر میکروسمنت چیست. برای استفاده از این ابزار، پس از خشک شدن سطح نهایی و قبل از اجرای لاک، شابلون را به کمک چسب کاغذی در قسمت موردنظر ثابت کرده و سپس با ماله و کاردک طرح مورد نظر را ایجاد می‌کنیم. طرح‌های شابلونی به دلیل بافت برجسته‌ای که دارند برای اجرا در کف مناسب نیستند.

تمیز کردن میکروسمنت

روش نظافت میکروسمنت کف

میکروسمنت هشتیکو متریالی ظریف و آسیب‌پذیر نیست و به راحتی نمی‌توان به سطح آن خدشه وارد کرد، پس سطح پوشیده شده با این متریال را می‌توانید با روش‌های زیادی تمیز کنید و نگران خراب شدن سطوح کار نباشید، اما این نکته را در خاطر داشته باشید که این کار را با ابزاری که سطوح زبر دارند (مانند سیم و اسکاچ) انجام ندهید و اگر مجبور به استفاده از ابزارهایی شبیه به اسکاچ شدید با حرکات آرام سطح را تمیز کنید تا نتواند به سطح رویه آسیب وارد کرده، ضد آب بودن آن را از بین ببرد و نظافت این پوشش را برای شما سخت کند. بهترین ابزار برای تمیز کردن سطح این کفپوش، دستمال وطی‌های نانو است.

پس نکته پر اهمیت در نظافت میکروسمنت تولید‌شده در هشتیکو آسیب وارد نکردن به لاک رویه میکروسمنت است و این که بدانید ابزارهای مناسب برای نظافت میکروسمنت کف چیست. برای این پوشش می‌توانید از هر شوینده‌ای حتی تندترین و خشن‌ترین نوع آنها استفاده کنید زیرا متریال به دلیل خودرنگ بودن و نداشتن رنگ‌های شیمیایی هم استحکام فوق‌العاده‌ای دارد و هم امکان تغییر رنگ ندارد زیرا رنگ متریال شرکت هشتیکو به‌وسیله سنگدانه‌های زیبای معدنی تامین می‌شود.

ابزار های مورد نیاز برای تمیز اجرا کردن دیوارپوش میکروسمنت

چسب کاغذی یا چسب ماسکه: از چسب کاغذی در قسمت‌های مختلفی از اجرا استفاده می‌گردد و یکی از ملزومات اجرای میکروسمنت است. مهم ترین استفاده از چسب کاغذی برای ایجاد لبه‌های سطح کار شده است. به این صورت که پیش از شروع اجرا دورتادور سطح مورد نظر را با چسب کاغذی کادر بندی می‌کنند و سپس اجرا شروع می‌شود و نتیجه این کار لبه صاف و یکدست سطح نهایی است. کاربرد دیگر چسب کاغذی برای ایجاد طرح‌های متفاوت هندسی و خطی روی دست نهاییست. با چسب کاغذی بافت‌های خلاقانه و متفاوتی را می‌توان به وجود آورد.که البته نوع این طرح‌ها بستگی به این دارد که سلیقه شما در انتخاب طرح دیوارپوش میکروسمنت چیست. 

کاور یا پلاستیک: برای جلوگیری از کثیف شدن کف زمانی که قسمت اجرایی موردنظر دیوار است، از کاور کمک گرفته می‌شود که به کمک چسب کاغذی در لبه کار ثابت می‌شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
13 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
گلنوش
گلنوش
1 سال قبل

سلام وقت بخیر ایا امکانش هست از این متریال برای خونه قدیمی که دیوارهاش غیر قابل ترمیم و دچار نمزدگی هست استفاده کرد؟

احسان
احسان
1 سال قبل

سلام هر یک کیلو چند مترو پوشش میده؟

مهندس حسینی
مهندس حسینی
1 سال قبل

برای نمای ویلادر شمال با توجه به گرما و سرما مشکلی پیش نمیاد؟ رطوبت شدید تغیر رنگ ،دورنگ شدن؟ و اینکه دیوار نما رو توی چه مرحله ای باید به شما تحویل بدیم ؟

محمدرضا
محمدرضا
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
آیا روی دیواری که کاشی شده و کف سرامیک شده هم قابل اجرا هست ؟؟؟

ولی
ولی
9 ماه قبل

سلام پودر میکرو سمنت را چگونه میتونیم تولید کنیم

سپیده
سپیده
6 ماه قبل

سلام .ببخشید میکروسمنت سفید برای نما کار کردیم بعد از یک ماه زرد شده به خاطر چیه؟

نورا
نورا
1 ماه قبل

سلام.وقت بخیر.برای سطح تمام شده آشپزخانه و روی ام دی اف قابل اجراست؟ ام دی اف خام باید باشه یا پی وی سی؟

آخرین ویرایش1 ماه قبل توسط نورا